Wykończenia pod klucz
Dbałość o detale, przejrzystość finansowania, terminowość, konkurencyjne ceny
WIĘCEJ
Odbiór nieruchomosci od dewelopera
Prowadzimy odbiory domów, mieszkań i lokali na terenie Wrocławia i miejscowościach przyległych
WIĘCEJ
Doradztwo techniczne
Stoisz przed wyborem nieruchomości, chciałbyś sprawdzić jej stan techniczny? Skontaktuj się z nami
WIĘCEJ
Previous
Next

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ODBIORU

DOKUMENTACJA

Do odbioru mieszkania potrzebne będą 3 dokumenty.  

 

 

Standard deweloperski, w którym deweloper ujął informacje w jaki sposób i w jakim zakresie zostaną wykończone poszczególne elementy Twojej inwestycji. Bywa, ze standard jest rozbudowany na kilka stron i szczegółowo opisuje zakres prac. Ale spotkaliśmy się już ze standardami w formie kilku myślników, dość lakonicznie opisującymi zakres prac. Im szerzej opisany standard tym dla nas lepiej, bo pozostawia mniej niejasności. 

 

 

Rzuty lokalu, na których mogą pojawić się w zależności od stopnia szczegółowości istotne informacje dotyczące podziału pomieszczeń, powierzchni, lokalizacji sieci itp. Deweloper powinien przekazać przynajmniej jeden rzut lokali przed odbiorem. Będąc członkiem wspólnoty mamy dostęp do całej dokumentacji u Zarządcy, gdzie można po odbiorze wyjaśnić wątpliwości.

 

 

Zmiany lokatorskie, bo tak potocznie nazywamy listę prac, które zlecamy czasem deweloperowi podczas budowy. Jeśli takie prace nie były zlecane i mamy mieszkanie w standardowej wersji, taki dokument nie będzie potrzebny do odbioru lokalu.

 

Te dokumenty należy zabrać ze sobą w formie papierowej na spotkanie odbiorowe.

 

NARZĘDZIA I PRZEPISY

Dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami do przeprowadzenia odbioru lokalu. W skład zestawu wchodzą m.in. 2 metrowa łata, kątownik o ramieniu 1m, szczelinomierz, poziomice, dalmierz, wilgotnościomierz, tester napięcia itp. Pomiary bazują na aktualnie obowiązujących przepisach m.in. polskich normach budowlanych, specyfikacjach technicznych i ustawie deweloperskiej.

ZAKRES PRAC

Podczas spotkania odbiorowego sprawdzimy kluczowe dla wykończenia i użytkowania lokalu aspekty. 

Będą to międzyinnymi czynności takie jak: 

– sprawdzenie geometrii  i poprawności wykonania posadzek 

– sprawdzenie geometrii  i poprawności wykonania ścian i ich okładzin

– sprawdzenie geometrii otworów drzwiowych i okiennych, również pod kątem montażu różnego rodzaju drzwi

– sprawdzenie poprawności osadzenia parapetów, okien i drzwi

– sprawdzenie spadków na balkonach i tarasach

– sprawdzenie poprawności montażu balustrad, rynien i innych elementów 

– sprawdzenie elewacji

– sprawdzenie instalacji wod-kan, C.O., wentylacji oraz elektrycznej w możliwym na ten moment zakresie, wraz z omówieniem kolejnych etapów sprawdzenia instalacji

– sprawdzenie wilgotności tynków

– sprawdzenie pod kątem uszkodzeń mechanicznych wszystkich wyżej wymienionych elementów

– omówienie zagrożeń oraz możliwości aranżacji w kluczowych pomieszczeniach

– sprawdzenie pomieszczeń przynależnych m.in. ogródków tarasów, miejsc postojowych, komórek lokatorskich itp.

– omówienie podstaw gwarancji i rękojmi 

BADANIE KAMERA TERMOWIZYJNĄ

W związku z często zadawanym pytaniem dotyczącym badania kamerą termowizyjną informujemy, że wykonujemy badania kamerą termowizyjną, aczkolwiek nie w dniu odbioru. Jeśli ktoś oferuje Państwu takie badania w cenie odbioru bez wcześniejszego przygotowania się do badania, warto zapoznać się z informacjami poniżej, jak prawidłowo przeprowadzić takie badanie.

`Aby badanie termowizyjne było miarodajne i miało sens, powinno być wykonywane w ściśle opisanych warunkach. Do takiego badania należy odpowiednio przygotować mieszkanie przez 7 dni zapewniając wewnątrz odpowiednią stałą temperaturę. Dodatkowo podczas badania musi być zachowana odpowiednia różnica temperatur pomiędzy temperaturą wewnątrz a na zewnątrz.

Co za tym idzie, bardzo istotną rolę grają warunki pogodowe takie jak temperatura powietrza, zachmurzenie nieba, opad atmosferyczny itp, zatem umawianie się na takie badania nie znając i nie będąc pewnym pogody są najprościej mówiąc stratą czasu i zostaną nam z takiego badania jedynie kolorowe zdjęcia naszej inwestycji. Dlatego nie proponujemy naszym klientom wykonania badań podczas odbioru, który umawiany jest zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. W dużej części przypadków mieszkania są nieogrzewane, a nawet jeśli są ogrzewane nie mamy pewności, że temperatura wewnątrz mieszkania w dni poprzedzające badania była przez okres 7 dni odpowiednia.

Więcej o badaniach można poczytać np tu: https://www.termocert.com.pl/termowizja-faq/33-warunki-badania-termowizyjnego.html

 

Możemy przeprowadzić badanie termowizyjne w późniejszym czasie, jeśli są ku temu przesłanki, odpowiedniu się do niego przygotowując. 

 

CO ZROBIĆ GDY ZASTANAWIAMY SIĘ NAD TERMOWIZJĄ, BO NP: „ZNAJOMI ROBILI I WYSZŁY MOSTKI” 🙂

 

Polecamy obserwować inwestycje od momentu zamieszkania. Gdy występują takie zjawiska jak przemarzanie,”zimna” ściana w pobliżu okna itp można wtedy przystąpić do takich badań, a ewentualne wady zglosic w ramach 5 letniej rękojmi. Muszą być one rozpatrzone w ramach gwarancji i usunięte jeśli są zasadne.

Jeśli zależy nam na przeprowadzeniu badań przed wykończeniem mieszkania, można je wykonać kiedy będzie dostęp do lokalu i zapewnione odpowiednie warunki temperaturowe wewnątrz mieszkania przez 7 dni poprzedzających pomiar oraz umówienie terminu badania znając warunki pogodowe w dniu pomiaru.